A+ A A-

  • Parent Category: Zdjęcia

Meninas de Sinha zagrały i zaśpiewały. I zrobiły to tak, że porwały publiczność. Nie wiem o czym  :śpiewały i na sali nikt chyba nie wiedział ale nie było to ważne. Cała widownia tańczyła i klaskała. To była jedna wielka, spontaniczna reakcja na kobiety na scenie.

 :Zespół był tak żywiołowy i radosny, że nie dało się inaczej. Takie  :„żywe, płynące złoto” .  :Trochę przypominało polski zespół pieśni i tańca grający na własnych, tradycyjnych instrumentach, ale :rodzaj muzyki taki bardziej bezpośredni. Mówiący prosto w nasze serca itrafiający tam bezbłędnie. Doładowujący bateryjki na maxa pozytywnymi wibracjami.

 :W jednej przerwie między utworami liderka zaczęła opowiadać o przygodach jakie miały w podróźy, tłumaczka tłumaczyła na polski, a Grzegorz Bral spontanicznie na angielski. W którymś momencie Grzegorz skończył tłumaczyć i Brazylijka mruknęła do siebie „Yhmmm” (tak jakby chciała powiedzieć - „Jasne – gadaj se dalej”) a podłączony mikrofon przeniósł to na całą salę, powodując salwę śmiechu wśród widowni.

W zasadzie każdy piątek mógłby się kończyć takim wesołym akcentem, jeszcze jedno piwo w gronie przyjaciół w  :jakieś knajpce i romantyczne spacer sam na sam z drugą, niekoniecznie gorszą połową :). I przepis na udany weekend  :zapewniony :)))).

 

Piatek 06.07.2012
Brave Festival 2012
g. 21:00 :
Centrum Sztuki "Impart"
ul. Mazowiecka 17
Wrocław
Meninas de Sinhá :- :Radość odnaleziona w muzyce.Terapeutyczna moc śpiewu starszych kobiet z Brazylii.

 

Grupa Meninas de Sinhá założona została w późnych latach 80. przez Valdete Cordeiro, liderkę i aktywistkę społeczną miasta Belo Horizonte w Brazylii. Zaobserwowała ona, że czarnoskórestarsze kobiety – jej sąsiadki z dzielnicy Alto Vera Cruz na przedmieściach miasta – zaopatrują się w lokalnej klinice w zatrważająco duże ilości leków uspokajających i antydepresyjnych. Przekonana o tym, że medykamenty nie są tu rozwiązaniem, Valdete zorganizowała zebranie, by dowiedziećsię o źródłach ich niepokoju i lęków. Słysząc od znajomych starszych kobiet powtarzające się historie walki z problemami emocjonalnymi i fizycznymi, postanowiła stworzyć grupę mającą na celu pomoc w poprawieniu psychicznego samopoczucia kobiet poprzez ekspresję uczuć w piosenkach. Projekt ten szybko rozwinął się w organizację pomocową dla poprawy jakości życia czarnoskórych kobiet głównie po 60. i 70. roku życia, które śpiewają o swoich historiach w szkołach, szpitalach, więzieniach ina imprezach artystycznych w całym kraju. :Głównym wątkiem każdej z pieśni Meninas de Sinhá jest przekonanie o tym, że spotkanie z drugim człowiekiem może odmienić życie, a integracja we wspólnocie wpływa ściśle na poczucie szczęścia każdego z nas. Członkinie zespołu śpiewają więc o sobie samych: opowiadają historię kobiet, które śpiew ocalił od smutku. :

(źródło: materiały prasowe Brave Festival)