A+ A A-

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/stepienpho/domains/zdjecia.wroclaw.pl/public_html/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

Koncerty Hawdalowe – Shalom (28.04.2012)

  • Parent Category: Wydarzenia
  • Published: Saturday, 21 April 2012 17:39

 

Organizatorzy Koncertów Hawdalowych i XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA postanowili, tuż przed jego rozpoczęciem, przygotować nie lada niespodziankę dla wrocławian i Dolnoślązaków. 28 kwietnia o godzinie 21:21, we wrocławskiej Synagodze podczas kwietniowej edycji Koncertów Hawdalowych wystąpi poznański zespół Shalom, który wprowadzi : gości : w klimat kultury żydowskiej.

 

Shalom zdecydowanie nie jest tradycyjnym zespołem klezmerskim. : Przypomina raczej trupę teatralno – muzyczną, która funduje swoim odbiorcom niezapomniane show. Artyści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi kultury żydowskiej.

 

Zespół Shalom powstał w Poznaniu w 2000 roku przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej z potrzeby prezentowania kultury żydowskiej mieszkańcom wielkopolski. : Od tamtej pory, dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu tematem i olbrzymiemu sukcesowi artystycznemu, grupa koncertuje w całej Polsce. Członkami zespołu są wykształceni i pełni pasji muzycy, którzy z sentymentem i wielką pasją podchodzą do muzyki żydowskiej, nadając jej własny, pogodny charakter. : Zespół wykonuje instrumentalne i legendarne melodie klezmerskie, które są świetnie znane szerokiej publiczności, lecz tym co wyróżnia zespół spośród innych, jest ponadczasowa i autorska interpretacja starych i nowych żydowskich pieśni, śpiewanych na głosy w języku hebrajskim.

 

Koncert Hawdalowy z udziałem Sholem rozpocznie się, zgodnie z tradycja żydowską, w godzinę po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali – : kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Hawdala z języka hebrajskiego znaczy oddzielenie, jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Przed koncertem odmówiona zostanie krótka modlitwa na zakończenie szabatu.

 

Z okazji zbliżającego się Festiwali SIMCHA, bilety w przedsprzedaży tylko 15 i 25 zł. XIV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA rozpocznie się 12 maja i potrwa siedem dni. Więcej informacji na www.simcha.art.pl

 

CZAS:

28/04/2012, godzina 21:21

 

SKŁAD zespołu Sholem /Poznań/

Bogusław Łowiński - śpiew

Jagoda Kram - śpiew

Jerzy Karwowski - klarnet, saksofony, flet prosty

Artur Banaszkiewicz - skrzypce

Henryk Łukaszewski – akordeon

Tomasz Kasprzak - kontrabas


MIEJSCE:

Synagoga pod białym Bocianem

ul. Włodkowica 7

Bilety: : Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, tel./fax. 071/ 787 39 02

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Cena: 15/25 zł przedsprzedaż, 20/30 zł w dniu koncertu

Koncerty Hawdalowe – Głośne Shalom znad Warty w Synagodze pod Białym Bocianem